895/​243

Dansk rokoko konsolbord af nøddetræ med svungen plade og skuffe indlagt med nøddetrod, cabriole ben udskåret med bladværk. Bagside stemplet med Christian VII's kronede monogram samt inventar stempel 'FBe' fra Frederiksberg Slot. Ca. 1750. H. 79. B. 100. D. 62.

Hidrørende den danske skuespillerinde og forfatter Johanne Luise Heibergs indbo (f. 22. november 1812 i København, d. 21. december 1890), nedarvet gennem direkte efterkommere.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: furniture@bruun-rasmussen.dk

Varia, møbler og tæpper, 10. juni 2020

Vur­dering

20.000–30.000 DKK

Hammerslag

26.000 DKK