1626/892
Jens H. Quistgaard (f. København 1919, d. 2008)
“Staved teak”. Isspand af teak med låg, indvendig med indsats af rød akryl. Model 810. Stemplet Dansk Designs Denmark IHQ. Udført hos Nissen, Langaa. 1960'erne. H. 39. Diam 18,5.
Litteratur: Dansk Designs brochure ca. 1965.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Kant med afslag ca. 15 mm.
Moderne kunst og design, 28. juni 2016
Vurdering
Hammerslag
18 bud