2119/​552

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Pelikanen”. Lænestol med ben af valnød. Sider, sæde, ryg samt løs hynde betrukket med orange Davina uld fra Kvadrat. Designet 1940. Udført hos Onecollection.

Den organiske form er et godt eksempel på Finn Juhls stærke inspiration af den moderne frie kunst. Pelikanen fik sin genfødsel i det nye årtusinde.

Pelikanen blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 14. udstilling på Kunstindustrimuseet den 20. september - 6. oktober 1940.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 128–129.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært skomærker på ben. Pletter på sæde. Udstillingsmodel.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

15.000–20.000 kr

Hammerslag

14.500 kr

913448 (Autobud) 14.500 kr
978573 14.000 kr
913448 (Autobud) 13.500 kr
978573 13.000 kr
913448 12.500 kr
914456 12.000 kr