2119/​552

Finn Juhl (f. Frederiksberg 1912, d. Ordrup 1989)

“Pelikanen”. Lænestol med ben af valnød. Sider, sæde, ryg samt løs hynde betrukket med orange Davina uld fra Kvadrat. Designet 1940. Udført hos Onecollection.

Den organiske form er et godt eksempel på Finn Juhls stærke inspiration af den moderne frie kunst. Pelikanen fik sin genfødsel i det nye årtusinde.

Pelikanen blev første gang præsenteret på Københavns Snedkerlaugs 14. udstilling på Kunstindustrimuseet den 20. september - 6. oktober 1940.

Litteratur: Grete Jalk [red.], “Dansk Møbelkunst gennem 40 aar”, bd 2, s. 128–129.

Dette emne handles i fuldmoms

Fremstår med mindre alders- og brugsslitage. Enkelte ridser og mærker primært skomærker på ben. Pletter på sæde. Udstillingsmodel.

Moderne kunst og design, 11. maj 2021

Vur­dering

15.000–20.000 kr

Hammerslag

14.500 kr

(Autobud) 14.500 kr
14.000 kr
(Autobud) 13.500 kr
13.000 kr
12.500 kr
12.000 kr