L. A. Schou (f. Slagelse 1838, d. Firenze 1867)
“Hoved af en kulsvier”. Sign. L. S. 186[..]. Olie på lærred. 46×37.
H. I. Schou og Henrik Bramsens fortegnelse over L. A. Schous malerier nr. 119, registreret under “Romersk folkeliv”.
Litteratur: “Danmarks Malerkunst”, København 1902 s. 221.
Kunst i Privat Eje, 1945, bd. lI s. 323. Afbildet og omtalt. Her fremhæves maleriet som et “karakterfuldt billede”, hvor man antager, at det er et af de sidste malerier Schou maler, før han drager til Rom. Det beskrives her som nordsjællandsk kulsvier.
“200 danske malere og deres værker”, bd. I, København 1946 s. 254.
Proveniens: Civilingeniør Henry Tuxen.
Forstærket med nyt lærred langs kanter. Trænger til opstramning. Enkelte meget små afskalninger. Krakeleringer. En reparation og enkelte mindre gamle retoucheringer under fernislaget og et par enkelte mindre nyere ovenpå fernislaget.
Ældre malerier, møbler og varia, 20. september 2021