2104/​115

Emmy Thornam (f. Horsens 1852, d. København 1935)

Opstilling med nyudsprungne bøgegrene og en kurv anemoner på en karm. Sign. E. Thornam. Olie på lærred. 64×58.

Proveniens: Bruun Rasmussen auktion 117, 2009 nr. 346.

Emmy Thornam gik først til tegneundervisning på Teknisk Skole i Horsens og siden på Vilhelm Kyhns Tegneskole for Kvinder fra 1873 til 1875. Hun fokuserede, efter af have begyndt sin karriere som landskabsmaler, senere på blomstermaleriet, som hun kunne leve af, uddannede sig hos O.A. Hermansen og var elev hos blomstermaler Pierre Bourgogne i Paris i 1894. Som blomstermaler skiftede hendes stil i løbet af hendes virke fra en traditionel mere dekorativ stil til en løsere behandling med større motivisk sammenhæng. Emmy Thornam udstillede flittigt hele livet og levede af sit virke som kunstner og forfatter.

Enkelte mindre retoucheringer og minimale afskalninger langs kant samt minimale krakeleringer langs blændrammen.

Ældre malerier, møbler og varia, 25. januar 2021

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

4.800 DKK

(Autobud) 4.800 DKK
4.600 DKK
(Autobud) 4.400 DKK
4.200 DKK
4.000 DKK