2049/7035
Fetishfigur, udskåret træ, kobberplade, møbelsøm, bast og hvide perler. Songye. D. R. Congo. H. 27.
Proveniens: Ifølge traditionen erhvervet hos Lau Sunde, Ethnografica i 1958.
Tribal art, 6. december 2020
Vurdering
Hammerslag
23 bud