1624/1508
Engelsk herrelommeur med spindelgang i kasse af sølv, hvidemaljeret urskive med romertal, forgyldt urværk sign. Charles Turner London 1774. Medfølgende urkæde af sølv. Samlet vægt inkl. værk ca. 130 gr. Diam. ca. 45 mm. Urhus af grøn- og rødmalet træ, portalformet udskåret med volutter. 18. årh.s slutning. H. 22.
Minimalt afslag på urskive. Kasse graveret med initialer. Mindre buler, ridser og mærker. Der garanteres ikke for funktionaliteten. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia, 16. juni 2016
Vurdering
Hammerslag