905/​644

Harald Giersing (f. København 1881, d. sst. 1927)

“Gartnerhaven i Valdal med hvid flagstang”, 1925. Usign. Attesteret på bagsiden: “Harald Giersing attesteres: Franz Giersing”. Olie på lærred. 46×58.

Udstillet: “Harald Giersing Mindeudstilling”, Charlottenborg, København, 1927, kat. nr. 341. Udstillet: Kunstforeningen, København, 1979, kat. nr. 82 A. Udstillet: “Harald Giersing. Maleri-Ord-Musik”, Statens Museum for Kunst, København og Aarhus Kunstmuseum, 1995, kat. nr. 116. Proveniens: Mille Giersing.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

40.000–50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK