2442/41
Oval engelsk bakke i Sheraton stil af mahogni indlagt med lyst træ, senere underdel. England, ca. 1800 samt stol. Bakkebord H. 60. L. 78. B. 53. (2)
Bakkebord: Falmet. Enkelte ridser og mærker.
Stol: Restaureret. Revner i træet. Nyt betræk på sædet. Ridser og mærker.
Vurdering