2442/42
Fem kinesiske snusflasker af hhv. glas, porcelæn og stenart, bl.a. én i form af siddende abe, én gourd-formet af rødt glas udskåret med slørhaler og lotus og én snusflaske af porcelæn dekoreret med transferprint af de uddødelige. 20.-21. årh. H. 7–10. (5)
Snusflaske af porcelæn mangler ske, låget slutter ikke helt til.
Ældre malerier, møbler og varia, 14. oktober 2024
Vurdering
Hammerslag