2008/762
Just Andersen (f. Godhavn, Grønland 1884, d. Glostrup 1943)
Skål, fad og dirrigentklokke af patineret bronze. Udført og stemplet hos Just Andersen, dessin B1428, 1893 BX og 1876 B. Skål: H. 4,7. Diam. 25,8. Fad: H. 3,2. Diam. 19,6. Klokke: H. 18,5. (3)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Slitage og ridser i patinering.
Moderne kunst og design, 18. februar 2020
Vurdering
Hammerslag