Albert Gottschalk (f. Stege 1866, d. Frederiksberg 1906)
“Efterår i Dyrehaven”. Usigneret. Olie på lærred. 48×84.
Troels Andersens fortegnelse over Albert Gottschalks malerier nr. 230.
Behov for let overfladerensning. Mindre krakeleringer. Overfladeridser. Enkelte afskalninger.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. maj 2022