Foto endnu ikke klar
895/​624

Prince Henrik (f. Talence, Frankrig 1934, d. Fredensborg Slot 2018)

“Le couple de Monstres”. Interpretation of the beloved never-ending story. The Loch Ness Monster. Begge sign. Henri. Udført i 2 ekspl. Grønpatineret bronze. H. 68. Opsat på sokkel af sort marmor H. inkl. sokkel 122.

Proveniens: Dansk privatsamling. Erhvervet af den nuværende ejer direkte fra Prins Henrik.

Konditionsrapport ved forespørgsel. Kontakt: modernart@bruun-rasmussen.dk

Malerier, skulpturer og grafik, 17. juni 2020

Vur­dering

300.000–350.000 DKK

Hammerslag

350.000 DKK