1505/643
Eva Stæhr-Nielsen (f. Frederiksberg 1911, d. 1976)
To vaser af glaseret stentøj, modelleret i hhv. firesidet og oval form samt med indridsede mønstre. Dekoreret med hhv. grøn og brungrøn glasur. Sign. E.St.N, 256 og 9. Udført og stemplet hos Saxbo, Denmark. H. hhv. 18. og 23,5. (2)
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Grønglaseret vase; 2. sortering.
Moderne kunst og design, 27. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
15 bud