2031/​6

Dansk Rococo kaffekande af sølv, balusterformet, skævknækket korpus, lågknop i form af fugl på gren, tud graveret med bladværk, hank af udskåret træ, hævet på tre høje støbte ben. Bund punslet med vægtangivelse 52 1/2 Lod. Mester Jonas Henrich Jonassen, København 1782. Vægt ca. 787 gr. H. 28.

Proveniens: ABR auktion 888, 2019, nr. 139.

Litteratur: Chr. A. Bøje, “Danske guld og sølv smedemærker”, 1979. Bd 1, s. 144, står nævnt under mesteren Jonas Henrich Jonassen: Skævknækket, pæreformet kaffekande på tre ben KM 1782.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Bund med mærkelig aftegning, muligvis reparation eller anden bund benyttet.

Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag

15.500 DKK

(Autobud) 15.500 DKK
15.000 DKK
14.500 DKK
14.000 DKK