2448/647
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 233”. Fritstående to-pers. sofa med stel af bøg. Løse hynder i sæde og ryg betrukket med grønt uld. Formgivet 1952. Udført hos Getama, Gedsted. L. 179.
Litteratur: “Dansk Kunsthåndværk” nr. 2, 1952.
Litteratur: “Møbler” nr. 4, 1953, side 5.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Mindre skjolder på hynder. Ridser og mærker.
Vurdering