1738/1500
Kvadratisk kinesisk lågæske af cinnabar, låg udskåret med kilin, siderne med buddhistiske tegn, blomster og bladværk. Sen Qing. H. 15. L. 23. B. 23.
Krakeleringer og mindre afslag indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage.
Varia (udskudt), 28. september 2017
Vurdering
Hammerslag