1738/​1500

Kvadratisk kinesisk lågæske af cinnabar, låg udskåret med kilin, siderne med buddhistiske tegn, blomster og bladværk. Sen Qing. H. 15. L. 23. B. 23.

Krakeleringer og mindre afslag indvendig. Fremstår med alders- og brugsslitage.

Varia (udskudt), 28. september 2017

Vur­dering

20.000 DKK

Hammerslag