2249/746
Poul Kjærholm (f. Østervrå 1929, d. Hillerød 1980)
“PK 71”. Et sæt på tre indskudsborde med kubeformet stel af stål. Top af sort akryl. Formgivet 1957. Udført hos Fritz Hansen, 1980'erne. H. 28,5/27/25,5. L./B. 28,5/27/25,5. (3)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker. Mindre overfladerust.
Moderne kunst og design (udskudt), 8. december 2022
Vurdering
Hammerslag