2005/503
Olaf Rude (f. Rakvere, Estland 1886, d. Frederiksberg 1957)
Landskab fra Rø Sogn, Bornholm. Sign. Olaf Rude 1933. Olie på lærred. 74×92.
Udstilling: “Olaf Rudes retrospektive udstilling”, Charlottenborg, 1945.
Få minimale krakeleringer.
Moderne kunst og design, 28. januar 2020
Vurdering
Hammerslag
11 bud