Jean René Gauguin (f. Paris 1881, d. København 1961)
Figurgruppe af céramique roche. Sign. R. Gauguin. Udført og mærket hos Bing & Grøndahl. Unik. H. 37,5. L. 39.
Almindelig brugspatina, herunder ridser og mærker. Begge forben med retouschering, muligvis hidrørende fra fremstillingen. Stentøj under hestens mave med revne.