2045/973
Jo Hammerborg (f. 1920, d. 1982)
“Orient”. Pendel af kobber med fatningsskjuler af palisander. Formgivet 1963. Udført hos Fog & Mørup. H. 37. Diam. 33.
Brugsslitage. Nogle ridser og mærker. Skærm med enkelte mindre buler. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 3. november 2020
Vurdering
Hammerslag