Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Figurkomposition. Sign. Jorn 1948. Olie på lærred. 30×25
Litteratur: Guy Atkins: “Jorn in Scandinavia 1930–1953”, London, 1968, nr. 534. Proveniens: Kirsten Lyngborg, Jorns første hustru. Proveniens: Privatsamling, Danmark.
Malerier, skulpturer, fotografier, 6. marts 2018