2204/36
Sino-tibetansk plakette af patineret kobber, forestillende Yama, prydet med krone og smykker af kranier, stående på en okse med et menneske under, omkranset af flammende mandorla og bodhisattvaer. 19. årh. Lysmål 34×29.
Fremstår med almindelig alders- og brugsslitage.
Ældre malerier, møbler og varia, 24. januar 2022
Vurdering
Hammerslag
11 bud