825/​173

Kristian Zahrtmann (f. Rønne 1843, d. København 1917)

Erhvervet af Bornholms Kunstmuseum i november 2011.

“Leonora Christinas Død”. Sign. monogram 1901. Olie på lærred. 108×112.

H. Chr. Christensens fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 517. S. Danneskjold-Samsøes fortegnelse over Kristian Zahrtmanns malerier nr. 873, afb. s. 394. Udstillet: Den Frie 1901 nr. 207. Düsseldorf, “Internationale Kunstausstellung”, 1904 nr. 1711. Randers Kunstmuseum 1984.

Proveniens: Fru E. Kirk (1942).

Maleriet er en gentagelse med små ændringer i lys og antal af figurer af det samme motiv, som han malede i 1896–97 og som i dag er i Fuglsang Kunstmuseums eje.

Lærredet er dubleret.

Malerier, 29. november 2011

Vur­dering

50.000 DKK

Hammerslag

35.000 DKK