Einar Wegener/Lili Elbe (f. Vejle 1882, d. Dresden 1931)
“Heracles” og “Græsk Yndling”, to akademistudier. Et sign. Wegener 27/1 1903. Kul på papir. Lysmål 47,5×41,5 og 55×42. (2)
Proveniens: Ifølge oplysninger fra rekvirent hidrørende fra kunstnerens bror.
Undersøgt i ramme. Papiret er let gulnet. Stifthuller i hjørner. Sidstnævnte med fugtpletter ved bund og revnet glas.
Moderne kunst og design, 31. maj 2016