2434/​221

“Kristus”. Figur af biscuit. Stemplet Budde Lund, Eneret, Copenhagen. H. 37,5.

Efter statue modelleret i Rom 1821. Original i Vor Frue Kirke i København.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Afslag på draperi og ene finger, samt reparerede arme.

Ældre malerier, møbler og varia, 19. august 2024

Vur­dering

2.000 DKK

Hammerslag

1.550 DKK

14 bud

1.550 DKK
(Autobud) 1.500 DKK
1.500 DKK
(Autobud) 1.450 DKK
1.400 DKK
1.050 DKK
(Autobud) 1.000 DKK
1.000 DKK
600 DKK
(Autobud) 550 DKK
500 DKK
(Autobud) 400 DKK
380 DKK
360 DKK