Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)
Komposition. Øverste halvdel af dobbeltkomposition. Variant på gul baggrund. Usigneret. Litografi i farver. Trykt hos Permild & Rosengreen, København. Lysmål 62×87.
Proveniens: Fotografmester Jørgen Jensen, Silkeborg.
Undersøgt i ramme. Håndteringsmærker/folder.
Moderne kunst og design, 28. september 2021