2040/​550

Børge Mogensen (f. Aalborg 1914, d. Gentofte 1972)

Fritstående tre-personers sofa med ben af bejdset mahogni. Ryg, sider og løse hynder betrukket med sort patineret skind. Model 2209. Designet 1963. Udført hos Fredericia Stolefabrik. 1960erne. L. 186.

Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker. Patineret skind med overfladeridser og mærker.

Moderne kunst og design, 29. september 2020

Vur­dering

10.000–12.000 DKK

Hammerslag