Contrefaitkugle, drillekugle af udskåret elfenben med 19 genenmbrudtekugler på drejet balusterformet stand med Immortal. Kina, ca. 1900. H. 20/29 cm. (2)
løs top på stand, mindre revner og mangler på de indre kugler. Visse lande uden for EU (tredie lande) forbyder import af effekter som indeholder materialer fra truede arter. Dette katalognummer kan være omfattet af en sådan bestemmelse, hvorfor det tilrådes potentielle købere at gøre sig bekendt med disse regler.
Ældre malerier, møbler og varia, 27. september 2021
18 bud