1503/826
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“Cigaren”. Et par lænestole af patineret eg. Løse hynder betrukket med sort/brun nistret uld. Model GE 240. Udført og stemplet hos Getama, Gedsted. (2)
Præsenteret på Fabrikantforeningens Møbelmesse i Fredericia 13.-16. maj 1954.
Litteratur: “Møbler” nr. 6–1954, s. 9
Brugspatina, herunder ridser, mærker og pletter. Betræk med smuds.
Moderne kunst og design, 13. januar 2015
Vurdering
Hammerslag
16 bud