2412/528
Flemming Lassen (f. 1902, d. 1984)
Kurvestol af rattan of flet. Løs hynde i sæde og ryg betruket med originalt grønt/lyst mønstret uld. Model 340. Formgivet 1940. Udført hos E.V.A. Nissen.
Stand
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser og mærker.
Auktion
Moderne kunst og design, 19. marts 2024
Kategori
Vurdering
Solgt
Hammerslag
1 bud
Tidspunkt | Byder | Bud |
---|---|---|