1427/​127

Hans Christian Vantore (f. Kettinge, Lolland 1861, d. København 1928, navneskift fra Hansen 1904)

Syv miniatureportrætter af Tycho Brahe, Johan Herman Wessel, Jens Christian Hostrup, Johannes Ewald, N. F. S. Grundtvig, St. St. Blicher og Jens Baggesen. Sign. H. Chr. H., to daterede 1900 og fem daterede 1901. Gouache på ben. Ovale. 10×8. (7).

Minimale afskalninger.

Ældre malerier og møbler, 30. juni 2014

Vur­dering

6.000–8.000 DKK

Hammerslag

3.000 DKK

3.000 DKK