Enrico Baj (f. Milano 1924, d. Varese 2003)
Blåt portræt, 1955. Sign. Baj 2–55. Olie på lærred. 59×79.
Udstillet: “Fremmed Kunst i Dansk Eje”, Louisiana, 1964, kat. nr. 23. Proveniens: Verner Permild, København. Herefter nedarvet i familien. Erhvervet direkte fra kunstneren.
CoBrA, 6. december 2022