Russisk lommeur af 14 kt. guld med sidetryk, hvid emajleskive med romertal og små sekunder, forkapsel prydet med den mitrakronede kejserlige russiske dobbeltørn i emalje, støvkapsel signeret Pavel Bure, nr. 35726. 1914. Værket indgraveret PU (med kyrilliske bogstaver). Kassediam. 50 mm.
Slidt emalje. Minimal aldersslitage. Uret går, men vi garanterer ikke for funktionaliteten.
Russisk auktion, 30. november 2015
10 bud