Oval bryllupsskål af grøn jade på fire lave fødder, sider udskåret med blomster i relief, på randen to flagermus på stiliserede lingzhi holdende ringhanke. Kina, Qing, ca. 1900. Vægt 3520 g. L. 43,5 cm. B. 27 cm. H. 9 cm.
Proveniens: Fra en dansk familie bosat i Shanghai fra 1922–1946. Herefter nedarvet i familien.
Asiatisk, islamisk og indisk kunst, 1. december 2021