C. F. Sørensen (f. Samsø 1818, d. København 1879)
“Parti fra Lysekil”. Sign. C. Frd. S. Lysekil 12. Aug. 1862. Olie på lærred. 22×29,5.
Mona Christensen og Jan Fayes fortegnelse over C. F. Sørensens malerier nr. 1025.
Proveniens: Winkel & Magnussen auktion 344, 1948 nr. 458.
Minimale retoucheringer.
Ældre malerier, møbler og varia, 21. september 2020
12 bud