Peter Hansen (f. Faaborg 1868, d. sst. 1928)
Peter Hansen: Italienske bønder handler med en bissekræmmer. 1913–14. Usign. Pen på papir. 12×17,5. Rammemål 21×27.
Motivet er forlæg til en radering udgivet af Raderforeningen 1931. Proveniens: Skovgaard familien.
Kunst, antikviteter & design, 14. november 2019