Rolf Gjedsted (f. Frederiksberg 1947, d. København 2022)
Arne Jacobsen (f. København 1902, d. sst. 1971)
Et par Grand Prix stole med ben af stål. Sæde og ryg af formbøjet træ bemalet med abstrakt komposition. Begge sign. Rolf Gjedsted. Model 3130. Udført hos Fritz Hansen. (2)
Almindelig patina herunder stel med overfladeridser og mærker.
Moderne kunst og design, 19. januar 2021