902/​287

Det Kejserlige Glasværk 1909

Russisk globe-formet vase af glas, slebet i russisk renæssancestil med den mitrakronede russiske kejserlige dobbeltørn samt blomster og bladslyng. Indridset mærke mitrakronet H II 1909 for Zar Nikolaj II af Rusland (1894–1917). Det Kejserlige Glasværk, Skt. Petersborg. H. 18. Diam. 28,5.

Lignende dekoration på et par vaser i Hillwood Museum Collection i Washington (inv. nr. 23.128.1 og 23.128.2). Disse blev designet af Piotr Ivanovich Krasnovski og slebet af Grigori Omrokov.

Vasens dekoration er historisk inspireret af det 17. årh.s motivverden, hvilket var meget populært i Rusland i det 19. årh.s slutning og i det 20. årh.s begyndelse. Dette inkluderer dekorationen selv, men også symbolet i form af den ældre form af den mitrakronede russiske kejserlige dobbeltørn.

Proveniens: Dansk diplomatfamilie. Erhvervet i Rusland i 1920'erne.

Russisk kunst og antikviteter, 2. juni 2021

Vur­dering

40.000–60.000 DKK

Hammerslag

130.000 DKK