Sophus Vermehren (f. København 1866, d. Frederiksberg 1950)
Interiør med en pige, der læser højt for en syg dreng. Sign. Sophus Vermehren 1945. Olie på lærred. 67×66.
Mindre krakeleringer. Mindre retoucheringer.