836/​190

Konstantin Fedorovich Juon (f. Moskva 1875, d. sst. 1958)

Russisk fastelavnsoptog i Troitse-Sergiev. Sign. K. Juon (med kyrilliske bogstaver). Gouache og vandfarve på papir. Lysmål 22,5×30.

På Lipetsk Region Local History Museum findes et værk af Konstantin Fedorovich Juon med titlen “Rolling at Shrovetide”. Billedet på museet er en vandfarve med målene 31,5×48 og med næsten samme motiv som nærværende værk, dog med flere detaljeforskelle.

Proveniens: Erhvervet af Gerda Schønnebech, f. Rydemand, da hun boede i Rusland med sin forlovede og senere ægtemand, Alfred Schønnebech. Han arbejdede her for Store Nordiske Telegrafselskab i årene omkring den russiske revolution.

Russisk kunst, møbler og varia, 28. november 2012

Vur­dering

100.000–150.000 DKK

Hammerslag

160.000 DKK