912/​190

Hermann Carmiencke, tilskrevet (f. Hamborg 1810, d. Brooklyn 1867)

Købt af Ribe Kunstmuseum i marts 2023.

Den blå grotte (La grotta azzurra) ved Capri. Usigneret. Olie på lærred. 57×78.

Hermann Carmiencke har flere gange skildret La Grotta Azzurra i sine malerier.

Malerier og tegninger, 6. marts 2023

Vur­dering

25.000–30.000 DKK

Hammerslag

38.000 DKK