905/​685

Asger Jorn (f. Vejrum 1914, d. Århus 1973)

“Forskellige grunde” (On different grounds), 1971. Sign. Jorn samt sign. på bagsiden Jorn 71 med titel og dedikation til Troels Andersen. Olie på lærred. 46×38.

Litteratur: Guy Atkins: “Asger Jorn. The final years 1965–1973”, London, 1980, nr. 1940. Proveniens: Troels Andersen, tidligere museumdirektør på Museum Jorn. Gave fra Asger Jorn.

Malerier og skulpturer, 7. december 2021

Vur­dering

300.000–400.000 DKK

Hammerslag

300.000 DKK