900/​145

Henrik Smid (f. 1495, d. 1563, Humanist, læge.)

Fjerde Urtegaard flitteligen tilsammen lest aff lerde Lægers Bøger. Kbh: Hans Vingaard 1557. 8vo. Koll. Sign. A8-F8,G4. Komplet incl. sidste blanke blad. 2 blade dog indsat fra et lidt mindre eksemplar. + En Liden Bog om Menniskens Vand […] af Laurentius Friscio. Kbh: Hans Vingaard 1557. 8vo. Koll. A1–8,B1–8, heraf er B8 i faksimile. B7 er repareret med lidt faksimile i den indvendige margin. Alle blade er konserveret professionlelt og en del marginer repareret med papirudfyldning. + Om Pestelentzis Aarsage/forvaring och legedom der emod. Kbh: Hans Vingaard 1557. 8vo. Koll. A - C,1–8 og D 1–4 (sidste blad blankt) i alt 28 bl. + Tredie Urtegaard/ […] indeholdende nogle skøne lægedoms st. Kbh: Hans Vingaard 1557. 8vo. Stort og komplet eksemplar. Dog er titelblad og blad 4 (A4) reparerede (begge indsat fra et andet eksemplar. Blad sign F7 også fra et andet eksemplar. Titelbladet forstærket med silkegaze på bagsiden. + En skøn Nyttelig Lægebog indeholdende […]. Lægedomme. Kbh: Hans Vingaard. 1557. 8vo. 48 bl. A8 - F8. Fra blad 37 en oversigt over de lægemidler der findes på apoteket - den første danske farmakope. De 2 sidste blade lidt fugtskjoldet. Øverst på titelbladet har den første[?] ejer skrevet: “Peder Perssen er rett eyer mand mett denne bock 1559”. All 5 bd. indb. i senere helbind (FP). (5)

En af Danmarks tidligste bøger om medicin. Med indsamlet viden fra udenlandske læge- og apotekerbøger, udgav Henrik Smid i årene 1546–57 en række urtebøger. Disse blev så i 1577 udgivet samlet med titlen: “Henrick Smids Lægebog”.

LN #1511,1512, 1508, 1505; Thesaurus #266, 267, 265 og 264. “En liden Bog om Menniskens Vand” er ikke nævnt i Thesaurus, se Bibl. Danica I: #798–99.

Proveniens: Bogsamler og Æresmedlem i Dansk Bibliofilklub, Flemming Erik Pedersen (1931–2020).

Malerier, møbler, tæpper, kunsthåndværk og bøger, 8. marts 2021

Vur­dering

10.000–15.000 DKK

Hammerslag

9.000 DKK