1240/806
Hans J. Wegner (f. Tønder 1914, d. Gentofte 2007)
“GE 20”. Kvadratisk bord/bar af eg, oplukkeligt låg med læderstrop hvorunder opbevaringsrum. Udført hos Getama, Gedsted. H. 36. L. 75. B. 75.
Litteratur: Getama/Salesco katalog 1967.
Ridser og mærker. Vandskjolder. Brugsslitage.
Moderne kunst og design, 2. oktober 2012
Vurdering
Hammerslag
18 bud