En “baby feeder”, såkaldt ammekop, af terracotta med smal tud og hank, dekoreret i rød glasur samt miniature skyphos, dekoreret i sort og rød glasur. Grækenland, 6.-4. årh. f. Kr. H. 3–6,5 cm. (2)
Proveniens: Ifølge oplysninger erhvervet før-1983.
Fremstår med alders- og brugsslitage. Reparation af fod på ammekop
Ældre malerier, møbler og varia, 27. juli 2020