1838/1010
Severin Hansen Jr., m.fl. (f. 1936, d. 2020, Møbeldesigner)
Sidebord af mahogni. Model 161. Udført og mærket hos Haslev Møbelsnedkeri. Samt entrébord af teak og eg med skuffe og underliggende hylde af flet. Sidebord. H. 44,5. L. 47. B. 35,5. Entrébord. H. 70. B. 60. D. 32. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage. Ridser og mærker.
Moderne kunst og design, 18. september 2018
Vurdering
Hammerslag