En særdeles sjælden dobbeltløbet kammerladningspistol omkring 1845 af Nicolai Løbnitz med underliggende bøjlelås. Kolben er netskåret, kammerstykket er mærket N. LØBNITZ PATENT KIØBENHAVN i tre linjer, hævearmen fastholdes i lukket position af fjederpåvirket pal og de riflede båndsmede piber er ca. 14,5 cm. lange i kaliber ca. 13 mm. riflet med 6 flade riffelgange. Under kammerstykket to pistonner og på ringhanen beskadiget mekanisme for valg af det ene eller det andet løb. (1)
Proveniens: Rathlousdal.
Alt jern jævnt plettet. løbsvælgeren beskadiget.
Ældre malerier, møbler og varia, 23. november 2020