2427/782
Poul Henningsen (f. Ordrup 1894, d. Hillerød 1967)
'“PH 4,5/3”. Et par udendørs væglamper af patineret kobber. Udført hos Louis Poulsen. (2)
Fremstår med alders- og brugsslitage, herunder ridser, mærker og ir. Der garanteres ikke for funktionaliteten.
Moderne kunst og design, 2. juli 2024
Vurdering
Hammerslag