1606/1651
Kaminur af forgyldt bronze, urhus med siddende ung pige med fiskestang, skive af hvid emalje med sorte romertal. 19. årh.s anden halvdel. H. 39. B. 33. D. 13.
Optræksnøgle medfølger. Fremstår med alders- og brugsslitage. Der gives ingen garanti for værkets funktion.
Varia, 11. februar 2016
Vurdering
Hammerslag